EDUKACJA, SPORT, PASJA

Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego Wieliczka tworzą szkoła podstawowa oraz liceum ogólnokształcące. Mimo zaledwie czteroletniej działalności nasi podopieczni odnoszą znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej, wojewódzkiej i powiatowej. Naszym nadrzędnym celem i zadaniem jest szkolenie dzieci i młodzieży, a także przygotowanie ich do rywalizacji sportowej na jak najwyższym poziomie rozgrywkowym w duchu wartości i zasad fair play.

KIM JESTEŚMY?

Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce to niepubliczna szkoła działająca na prawach szkoły publicznej prowadząca szkolenie w trzech wiodących dyscyplinach: piłce siatkowej kobiet, piłce nożnej oraz pływaniu.

Naszym głównym celem jest kształcenie przyszłych mistrzów sportu. Rekrutacja do szkoły odbywa się na podstawie szczegółowych testów sprawnościowych i weryfikacji poziomu naukowego potencjalnego ucznia. Klasy są kameralne, sprzyjające efektywnej nauce i rozwojowi sportowemu uczniów.

Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce pozyskuje talenty sportowe z obszaru całego województwa małopolskiego. Dzięki prowadzonemu przez szkołę internatowi jesteśmy w stanie zapewnić opiekę oraz naukę także dzieciom i młodzieży spoza regionu wielickiego i krakowskiego.

Kadra trenerska składa się z cenionych w sportowym środowisku fachowców, niejednokrotnie prowadzących jednocześnie młodzieżowe kadry narodowe i współpracującymi z PZPS, PZPN i PZP.

Uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce osiągają także imponujące wyniki w nauce.

Do dyspozycji uczniów szkoły oddana jest nowoczesna szkoła znajdująca się w Wieliczce przy ul. Boguckiej 2. Budynek został oddany do użytkowaniu we wrześniu 2020 r. Sale wyposażone są w multimedialne tablice, hala sportowa natomiast jest w pełni przygotowana do prowadzenia szkolenia przyszłych mistrzów. Nauka w placówce odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania, dzięki którym połączenie sportu i nauki nie sprawia uczniom trudności, a wyniki sportowe oraz edukacyjne osiągane przez naszych młodych mistrzów są tego najlepszym dowodem.

WSPÓŁPRACA Z UCZELNIĄ WYŻSZĄ

Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce nawiązał współpracę z krakowską Akademią Wychowania Fizycznego oraz najbardziej prestiżową uczelnią wyższą w Polsce – Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego. Wielopłaszczyznowa współpraca ze światem dla naszych uczniów oznacza możliwość podjęcia studiów bez konieczności rezygnacji z kariery sportowej. Najbardziej utalentowani sportowo i edukacyjnie uczniowie powiązani są kontraktami z klubem WTS Solna Wieliczka. Jednocześnie mogą reprezentować uczelnie w Akademickich Mistrzostwach Polski jako studenci wyższej uczelni. Dodatkowo uczniowie szkoły stanowią doskonałą grupę badawczą dla świata naukowego, szkoła jest także doskonałym miejscem do zdobywania praktycznej wiedzy dla studentów z kierunków fizjoterapia, psychologia, medycyna i pedagogika.

Społeczna Odpowiedzialność biznesu

Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego to także solidny partner biznesowy, który na co dzień jest propagatorem zdrowego, sportowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Naszą misją jest zachęcanie jak największej liczby dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania czasu wolnego. W tym celu założyliśmy klub sportowy SMS Wieliczka, zrzeszający w swoich strukturach dzieci nie będące uczniami szkoły, uprawiające sport amatorski. Projekt SMS Wieliczka jest skierowany do szerokiej grupy wiekowej obejmującej dzieci w wieku przedszkolnym po młodzież licealną. W dobie pandemii podejmowanie działań na rzecz aktywizowania dzieci i młodzieży do aktywnego wypoczynku ma szczególne znaczenie.

STAWIAMY NA EDUKACJĘ

Współczesny świat zmienia się błyskawicznie. Obserwując dynamikę jego rozwoju, rozumiemy jak istotny jest wszechstronny rozwój młodych ludzi. Dlatego w naszej szkole stawiamy także na edukację, czego potwierdzeniem są wysokie wyniki egzaminów końcowych naszych uczniów.  Pracujemy nowoczesnymi metodami  edukacyjno – wychowawczymi z wykorzystaniem technologii informatycznych. Dysponujemy bazą edukacyjną zlokalizowaną w nowo wybudowanym budynku Pragniemy, aby nas absolwenci byli pełnowartościowymi i świadomymi młodymi ludźmi i aby po zakończeniu nauki w liceum ogólnokształcącym mogli kontynuować edukację na wybranych przez

siebie uczelniach wyższych. Mając na uwadze przyszłość naszych uczniów bardzo nam zależy na nawiązaniu współpracy z uczelnią wyższą.

Sukcesy

W latach 2019 – 2021 nasi podopieczni odnosili liczne sukcesy sportowe. Do najważniejszych z nich należy zdobycie Wicemistrzostwa Polski Młodziczek w piłce siatkowej dziewcząt, a także powołania naszych uczennic i absolwentek do kardy narodowej w piłce siatkowej, które będą reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy oraz Mistrzostwach Świata. Wiele naszych uczennic otrzymuje także regularnie powołania do kadry województwa małopolskiego. W 2021 roku dwie z nich zdobyły wraz z drużyną brązowy medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi. Od 2018 roku zdobywamy złote medale Mistrzostw Województwa Małopolskiego w piłce siatkowej w kategorii młodziczek oraz juniorek młodszych. Od trzech lat jesteśmy wśród 8 najlepszych drużyn w Polsce. W uczniowski szeregach mamy także medalistkę Polski w wioślarstwie oraz wicemistrzynię Polski i kickboxingu. Dużą grupą szkoleniową w naszej szkole stanowią piłkarze, którzy systematycznie awansują w rozgrywkach ligowych. Aktualnie nasza drużyny piłkarskie są coraz bardziej liczącą się siłą w Małopolsce, o czym świadczy awans do Półfinału Wojewódzkiego w Igrzyskach Dzieci w halowej piłce nożnej. Sukcesy naszych zawodników i zawodniczek przyczyniły się do tego, że mogliśmy zorganizować liczne turniej na poziomie wojewódzkim oraz ogólnopolskim, m.in. Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej, Finał Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w piłce siatkowej, ćwierćfinał Mistrzostw Polski Młodziczek.